‘Kuzey Marmara Otoyolu’ iddiası: ‘Eski bakan CEO’luğa getirildi’

CHP Zonguldak Milletvekili ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, eski Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın Kuzey Marmara Otoyolu İşletmesinin CEO’luğuna getirildiğini tespit ettiklerini açıkladı.

Karayolları Genel Müdürlüğü ile ilgili 2019 Yılı Sayıştay Denetim Resmi Taslak Raporu’nda yer alan ifadeleri aktaran Yavuzyılmaz, Turhan’ın bakanlığı döneminde yapılan ve Kolin, Limak, Cengiz ve Kalyon şirketlerinin işlettiği Kuzey Marmara Otoyolu’na astronomik ve tutturulması imkansız sayılarda ilave araç geçiş garantileri’ verildiğini belgelediklerini öne sürdü. Yavuzyılmaz eski bakan Turhan’ın da bu işletmenin CEO’luğuna getirildiğini aktardı.

Sosyal medya hesabı X’ten paylaşım yapan Yavuzyılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Yaparsa AK Parti yapar. Ulaştırma eski Bakanı Cahit Turhan’ın Kuzey Marmara Otoyolu İşletmesinin CEO’luğuna getirildiğini tespit ettik. Bakanlığı döneminde, aynı işletmeye astronomik ve tutturulması imkansız sayılarda ‘ilave araç geçiş garantileri’ verdiğini belgeledik.

İşletmeyi oluşturan şirketler; Kolin, Limak, Cengiz, Kalyon. Bu şirketlere Cahit Turhan döneminde verilen ‘ilave araç geçiş garanti sayısı’: 1 milyar 338 milyon adet araç. Türkiye’deki tüm otomobiller sırayla Kuzey Marmara Otoyolundan 87 kez geçse bu ilave garanti edilen araç geçiş sayısı tutturulamıyor.

Kaynak: Karayolları Genel Müdürlüğü 2019 Yılı Sayıştay Denetim Resmi Taslak Raporu – 16.09.2019 tarihli 2 No’lu Mutabakatname”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x