Pazartesi Gününe Dikkat! AFAD İl İl ‘Sarı’ ve ‘Turuncu’ Kod Vererek Uyardı

AFAD ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü, pazartesi günü 31 ili içine alan soğuk ve yağışlı hava ile ilgili uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamada 15 il için turuncu, 16 il için ise sarı kod verilirken, vatandaşlara ‘sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.’ denildi.

Kurak geçen son bahar mevsimi sonrası son günlerde yurt genelinde şiddetli yağış ve fırtına görülmeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ve AFAD’dan yarın etkili olması beklenen yağışa ilişkin ard arda uyarılar geldi.

İç Anadolu’nun yüksekleri, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Bursa ve Bilecik’in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

Turuncu ve sarı kod verilen illerin sıralaması şu şekilde:

? Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak.

? Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova.

Hava sıcaklıklarının yarın 2 ila 10 derece düşmesi beklenirkeni haftanın ilerleyen günlerinde tekrar yükselişe geçerek mevsim normalleri seviyesine gelmesi bekleniyor.

AFAD’tan yapılan açıklamada da 31 il için sarı ve turuncu kod verildiği vurgulanarak, ‘Uyarı verilen illerimizde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır. ? Sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde ekiplerimiz teyakkuz halinde olup; gelen ihbarlara süratle müdahale edilmektedir. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.’ uyarısında bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x